PIC16F84A-20/P
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16F84A-20/P
Paket:
18-PDIP
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Auf Lager : 332
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 68 x 8
Number of I/O 13
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 18-PDIP
Oscillator Type External
EEPROM Size 64 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V