PIC16F874-04E/PT
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16F874-04E/PT
Paket:
44-TQFP (10x10)
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 4MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 192 x 8
Number of I/O 33
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Oscillator Type External
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 44-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V