PIC16F917-I/ML
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16F917-I/ML
Paket:
44-QFN (8x8)
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 352 x 8
Number of I/O 35
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V