PIC16LF1827-E/P
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16LF1827-E/P
Paket:
18-PDIP
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18DIP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 384 x 8
Number of I/O 16
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 18-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters A/D 12x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V