PIC16LF18346-E/SO
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16LF18346-E/SO
Paket:
20-SOIC
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20SOIC
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 18
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
cms-filter-header-bpn PIC16LF18346
Supplier Device Package 20-SOIC
Oscillator Type Internal
cms-filter-header-package Tube
EEPROM Size 256 x 8
cms-filter-header-series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
cms-filter-header-mfr Microchip Technology
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Data Converters A/D 17x10b; D/A 1x5b
cms-filter-header-productstatus Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V