PIC18F87K22-E/PT
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC18F87K22-E/PT
Paket:
80-TQFP (12x12)
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP
Core Processor PIC
Speed 64MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 4K x 8
Number of I/O 69
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® XLP™ 18K
Package / Case 80-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Data Converters A/D 24x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V