Zuhause / Microcontrollers / PIC24FV16KA302-E/SS
minImg
PIC24FV16KA302-E/SS
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC24FV16KA302-E/SS
Paket:
28-SSOP
Beschreibung:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 23
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series PIC® XLP™ 24F
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Data Converters A/D 13x12b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V