PPB2102150KGS
Nichicon
Produkt-Nr.:
PPB2102150KGS
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP FILM 0.015UF 10% 1KVDC RAD
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series PPB
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 600V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.015 µF