PPCFGG2K18CLAD
Bulgin
Produkt-Nr.:
PPCFGG2K18CLAD
Hersteller:
Bulgin
Beschreibung:
CONN 2Y PLUG SLDR 18POS
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.299" ~ 0.315" (7.60mm ~ 8.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Current Rating (Amps) 5.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert -
Mfr Bulgin
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -50°C ~ 200°C