PPPC032LFBN-RC
Sullins Connector Solutions
Produkt-Nr.:
PPPC032LFBN-RC
Beschreibung:
CONN HDR 6POS 0.1 GOLD PCB
Auf Lager : 67986
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 6
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series -
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)