PRPC011SFAN-RC
Sullins Connector Solutions
Produkt-Nr.:
PRPC011SFAN-RC
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Brass
Connector Type Header, Breakaway
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 11
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series -
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.537" (13.63mm)