PSB2152470KHS
Nichicon
Produkt-Nr.:
PSB2152470KHS
Beschreibung:
CAP FILM 0.047UF 10% 1.5KVDC RAD
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 18.2 mOhms
Ratings -
Series PSB
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 650V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.047 µF