PSB2202470KHL
Nichicon
Produkt-Nr.:
PSB2202470KHL
Beschreibung:
CAP FILM 0.047UF 10% 2KVDC RAD
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 16.8 mOhms
Ratings -
Series PSB
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 700V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.047 µF