PTC36SADN
Sullins Connector Solutions
Produkt-Nr.:
PTC36SADN
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 100.0µin (2.54µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 36
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic, Polyester
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Contact Shape Square
Series -
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.420" (10.67mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.750" (19.05mm)