PTD908-1015P-B203
Bourns Inc.
Produkt-Nr.:
PTD908-1015P-B203
Hersteller:
Bourns Inc.
Beschreibung:
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Benutzer handbuch
Number of Gangs 8
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Round
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series Pro Audio PTD90
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 20k
Size - Body Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)