PTP902-130F-105B2
Bourns Inc.
Produkt-Nr.:
PTP902-130F-105B2
Hersteller:
Bourns Inc.
Beschreibung:
POT 1M OHM 1/20W CARBON LINEAR
Benutzer handbuch
Number of Gangs 2
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Flatted
Tolerance ±30%
Built in Switch Detent
Actuator Length 1.181" (30.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 310°
Series Pro Audio PTP90
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 1M
Size - Body Rectangular - 0.447" x 0.374" Face (11.35mm x 9.50mm)