PTR901-2020K-B503
Bourns Inc.
Produkt-Nr.:
PTR901-2020K-B503
Hersteller:
Bourns Inc.
Beschreibung:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Benutzer handbuch
Number of Gangs 1
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch Rotary, SPST
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series Pro Audio PTR90
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 50k
Size - Body Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)