PTV142B40E025AA203
Bourns Inc.
Produkt-Nr.:
PTV142B40E025AA203
Hersteller:
Bourns Inc.
Beschreibung:
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG
Benutzer handbuch
Number of Gangs 2
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.984" (25.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole, Snap In
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 300°
Series PTV142B
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 20k
Size - Body Rectangular - 0.646" x 0.551" Face (16.40mm x 14.00mm)