R1190S053D-E2-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Produkt-Nr.:
R1190S053D-E2-FE
Paket:
6-HSOP-J
Beschreibung:
IC REG LINEAR 5.3V 1A 6HSOP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 220 µA
PSRR 60dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-HSOP-J
Control Features Enable
Series R1190x
Package / Case 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.3V
Voltage Dropout (Max) 1.85V @ 1A