R1191N044B-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Produkt-Nr.:
R1191N044B-TR-FE
Paket:
SOT-23-5
Beschreibung:
IC REG LINEAR 4.4V 300MA SOT23-5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series R1191x
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.4V
Voltage Dropout (Max) 1.8V @ 300mA