RD07C16RTT
CIT Relay and Switch
Produkt-Nr.:
RD07C16RTT
Beschreibung:
SWITCH ROTARY DIP 16POS 0.1A 50V
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 16
Actuator Level Raised
Termination Style PC Pin
Voltage Rating 50VDC
Actuator Type Rotary with Shaft
Current Rating (Amps) 100mA
Contact Finish Gold
Circuit Hexadecimal
Height Above Board 0.309" (7.85mm)
Mounting Type Through Hole
Mechanical Life -
Product Status Active
Series RD07
Body Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length 0.291" (7.40mm)
Electrical Life 25,000 Steps
Mfr CIT Relay and Switch
Pitch 0.100" (2.54mm), Full