RD10AB6RTT
CIT Relay and Switch
Produkt-Nr.:
RD10AB6RTT
Beschreibung:
SWITCH ROTARY DIP 6POS 0.15A 50V
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 6
Actuator Level Raised
Termination Style PC Pin
Voltage Rating 50VDC
Actuator Type Rotary with Shaft
Current Rating (Amps) 150mA
Contact Finish Gold
Circuit BCD
Height Above Board 0.543" (13.80mm)
Mounting Type Through Hole
Mechanical Life -
Product Status Active
Series RD10
Body Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length 0.394" (10.00mm)
Electrical Life 15,000 Steps
Mfr CIT Relay and Switch
Pitch 0.100" (2.54mm), Full