RDDW40F-12
MEAN WELL USA Inc.
Produkt-Nr.:
RDDW40F-12
Hersteller:
MEAN WELL USA Inc.
Beschreibung:
DC DC CONVERTER +/-12V 40W
Benutzer handbuch
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1.666A, 1.666A
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 89%
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 90°C (With Derating)
Applications Railway
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CE, EAC
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Series RDDW40 (40W)
Power (Watts) 40 W