RDTCR10P1T
E-Switch
Produkt-Nr.:
RDTCR10P1T
Hersteller:
E-Switch
Beschreibung:
SWITCH ROTARY DIP BCD 150MA 42V
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 10
Actuator Level Flush, Recessed
Termination Style PC Pin
Voltage Rating 42VDC
Actuator Type Rotary for Tool
Current Rating (Amps) 150mA
Contact Finish Gold
Circuit BCD
Height Above Board 0.256" (6.50mm)
Mounting Type Through Hole
Mechanical Life 10,000 Steps
Product Status Active
Series RDT
Body Material -
Length 0.394" (10.00mm)
Electrical Life 10,000 Steps
Mfr E-Switch
Pitch 0.100" (2.54mm), Full