RV4LAYSA153A
Precision Electronics Corporation
Produkt-Nr.:
RV4LAYSA153A
Beschreibung:
POT 15K OHM 2W CARBON LINEAR
Benutzer handbuch
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.249" (6.32mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.625" (15.88mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 314°
Series RV4
Power (Watts) 2W
Mfr Precision Electronics Corporation
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 15k
Size - Body Round - 1.120" Dia (28.45mm)