RXEF040-1
Littelfuse Inc.
Produkt-Nr.:
RXEF040-1
Hersteller:
Littelfuse Inc.
Beschreibung:
PTC RESET FUSE 72V 400MA RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 72V
Current - Hold (Ih) (Max) 400 mA
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Approval Agency CQC, CSA, TUV, UL
Current - Max 40 A
Lead Spacing 0.199" (5.05mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.299" Dia x 0.118" T (7.60mm x 3.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 1.29 Ohms
Series PolySwitch®, RXEF
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 550 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 800 mA