SA8.5CAHR0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Produkt-Nr.:
SA8.5CAHR0G
Paket:
DO-204AC (DO-15)
Beschreibung:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO204AC
Benutzer handbuch
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 36A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series Automotive, AEC-Q101, SA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V