SCD205K601A3Z25
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
SCD205K601A3Z25
Beschreibung:
CAP FILM 2UF 10% 600VDC SCREW
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Snubber
Height - Seated (Max) 1.402" (35.60mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.776" L x 1.272" W (45.10mm x 32.30mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 3 mOhms
Ratings -
Series SCD
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 300V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2 µF