Samtec Inc.
Produkt-Nr.:
SD-120-G-2
Hersteller:
Paket:
-
Charge:
-
Beschreibung:
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB
Menge:
Lieferung:

Zahlung:
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
1
$13.3855
$13.3855
10
$11.86265
$118.6265
100
$10.34151
$1034.151
500
$8.820674
$4410.337
1000
$8.090694
$8090.694
Nicht der Preis, den Sie wollen? Senden Sie jetzt RFQ und wir werden Sie so schnell wie möglich kontaktieren.

| Insulation Height | 0.350" (8.89mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Material Flammability Rating | - |
| Product Status | Active |
| Mfr | Samtec Inc. |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Connector Type | Receptacle |
| Style | Board to Board |
| Features | - |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 2 |
| Applications | - |
| Number of Positions | 40 |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Finish Thickness - Post | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Shape | Circular |
| Series | SD |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Insulation Color | Black |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Mated Stacking Heights | - |
| Package | Tube |
| Base Product Number | SD-120 |