SH222M016ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
SH222M016ST
Beschreibung:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.15 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SH
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.38 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2200 µF