SH4R7M250ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
SH4R7M250ST
Beschreibung:
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 50 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 42.33Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series SH
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 80 mA @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 4.7 µF