SMCJ90AHM6G
Taiwan Semiconductor Corporation
Produkt-Nr.:
SMCJ90AHM6G
Paket:
DO-214AB (SMC)
Beschreibung:
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.7A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series Automotive, AEC-Q101, SMCJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V