SN74ABT2952ADW
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
SN74ABT2952ADW
Hersteller:
Texas Instruments
Paket:
24-SOIC
Beschreibung:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 24SOIC
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 8
Output Type 3-State
Logic Type Transceiver, Non-Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 24-SOIC
Series 74ABT
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr Texas Instruments
Number of Elements 1
Package Tube
Current - Output High, Low 32mA, 64mA