SN74ACT240DWR
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
SN74ACT240DWR
Hersteller:
Texas Instruments
Paket:
20-SOIC
Beschreibung:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SOIC
Auf Lager : 5975
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 4
Output Type 3-State
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SOIC
Series 74ACT
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr Texas Instruments
Number of Elements 2
Package Tape & Reel (TR)
Current - Output High, Low 24mA, 24mA