SS101M010ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
SS101M010ST
Beschreibung:
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 80 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.65Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series SS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 88 mA @ 1 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 100 µF