SSL0.75SV100
Techflex
Produkt-Nr.:
SSL0.75SV100
Hersteller:
Techflex
Beschreibung:
EXPAND SLEEVE 3/4" X 100' SILV
Benutzer handbuch
Operating Temperature -
Color Silver
Material Stainless Steel (SS), 304, Halogen Free
Liquid Protection Salt Water Resistant
Material Flammability Rating Non Flammable
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Flexo® Stainless Steel XC
Type Sleeve
Length 100' (30.48m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.750" (19.05mm)
Environment Protection UV Resistant
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion Resistant
Diameter - Inside, Expanded 1.250" (31.75mm)
Wall Thickness 0.013" (0.33mm)