STLQ015M28R
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STLQ015M28R
Paket:
SOT-23-5
Beschreibung:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Auf Lager : 5550
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 1.7 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 2.4 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 150mA