STM32F103R6T6
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STM32F103R6T6
Hersteller:
STMicroelectronics
Beschreibung:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 72MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 10K x 8
Number of I/O 51
Peripherals DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series STM32F1
Package / Case 64-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters A/D 16x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V