STM32L021G4U6
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STM32L021G4U6
Paket:
28-UFQFPN (4x4)
Beschreibung:
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 28UFQFPN
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 24
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-UFQFPN (4x4)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series STM32L0
Package / Case 28-UFQFN
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Data Converters A/D 10x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V