STM32L072CZY6DTR
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STM32L072CZY6DTR
Paket:
49-WLCSP
Beschreibung:
IC MCU 32BIT 192KB FLASH 49WLCSP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 20K x 8
Number of I/O 40
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 49-WLCSP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 6K x 8
Series STM32L0
Package / Case 49-UFBGA, WLCSP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 192KB (192K x 8)
Data Converters A/D 10x12b; D/A 2x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V