STM32L152C6U6A
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STM32L152C6U6A
Paket:
48-UFQFPN (7x7)
Beschreibung:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48UFQFPN
Auf Lager : 1560
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 16K x 8
Number of I/O 37
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 48-UFQFPN (7x7)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 4K x 8
Series STM32L1
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters A/D 16x12b; D/A 2x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V