STM32L152CCU6D
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STM32L152CCU6D
Paket:
48-UFQFPN (7x7)
Beschreibung:
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 48UFQFPN
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 32K x 8
Number of I/O 37
Peripherals Cap Sense, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 48-UFQFPN (7x7)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 8K x 8
Series STM32L1
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Data Converters A/D 14x12b; D/A 2x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V