STM32L152VEY6TR
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STM32L152VEY6TR
Hersteller:
STMicroelectronics
Paket:
104-WLCSP (5.09x4.1)
Beschreibung:
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 104WLCSP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 80K x 8
Number of I/O 83
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 104-WLCSP (5.09x4.1)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 16K x 8
Series STM32L1
Package / Case 104-UFBGA, WLCSP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Data Converters A/D 25x12b; D/A 2x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V