STM8L151R8T3
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STM8L151R8T3
Hersteller:
STMicroelectronics
Paket:
64-LQFP (10x10)
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor STM8
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 4K x 8
Number of I/O 54
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, IR, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 2K x 8
Series STM8L EnergyLite
Package / Case 64-LQFP
Core Size 8-Bit
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Data Converters A/D 28x12b; D/A 2x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V