STP16CL596B1R
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STP16CL596B1R
Paket:
24-DIP
Beschreibung:
IC LED DRIVER LINEAR 90MA 24DIP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Applications -
Voltage - Supply (Min) 3V
Topology Shift Register
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 24-DIP
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 16
Series -
Type Linear
Package / Case 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply (Max) 3.6V
Voltage - Output 16V
Mfr STMicroelectronics
Frequency 25MHz
Dimming -
Package Tube
Current - Output / Channel 90mA