STPSC10H12D
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STPSC10H12D
Paket:
TO-220AC
Beschreibung:
DIODE SIL CARB 1.2KV 10A TO220AC
Benutzer handbuch
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Capacitance @ Vr, F 725pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220AC
Current - Reverse Leakage @ Vr 60 µA @ 1200 V
Series ECOPACK®2
Package / Case TO-220-2
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 10 A
Mfr STMicroelectronics
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Package Tube
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 10A