Zuhause / Audio Connectors / STX-3500-3N-284CTR
minImg
STX-3500-3N-284CTR
Kycon, Inc.
Produkt-Nr.:
STX-3500-3N-284CTR
Hersteller:
Kycon, Inc.
Beschreibung:
STEREO JACK 3.5MM, SMT, NON THRE
Benutzer handbuch
Cable Opening -
Contact Material - Plating Silver
Housing Material Thermoplastic
Body Color Blue
Current Rating (Amps) 300 mA
Panel Hole Size -
Voltage - Rated 16VDC
Gender Female
Product Status Active
Internal Switch(s) Does Not Contain Switch
Signal Lines Stereo (3 Conductor, TRS)
Includes -
Industry Recognized Mating Diameter 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Mfr Kycon, Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Phone Jack
Features Board Guide
Mating Length/Depth -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Positions/Contacts 3 Conductors, 3 Contacts
Termination Solder
Shielding Unshielded
Thread Size -
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Actual Diameter 0.142" (3.60mm)