TC2015-2.85VCTTR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
TC2015-2.85VCTTR
Paket:
SOT-23-5
Beschreibung:
IC REG LIN 2.85V 100MA SOT23-5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
PSRR 55dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage Dropout (Max) 0.14V @ 100mA