TCX142U030J2C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
TCX142U030J2C
Beschreibung:
CAP ALUM 1400UF 30V AXIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 30 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.750" Dia x 2.125" L (19.05mm x 53.98mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.583 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series TCX
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.94 A @ 2.4 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1400 µF