TS1117BCW25 RPG
Taiwan Semiconductor Corporation
Produkt-Nr.:
TS1117BCW25 RPG
Paket:
SOT-223
Beschreibung:
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT223
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Input (Max) 15V
PSRR 70dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 90 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1A